WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Odsłonięcie tablicy 70 pułku piechoty w Pleszewie

Tablica została odlana z brązu w pleszewskim zakładzie „BRĄZART” państwa Barbary i Juliusza Kwiecińskich według projektu artysty rzeźbiarza Grzegorza Godawy z Poznania.

Fundatorami tablicy byli: Starostwo Powiatowe w Pleszewie, UMiG Pleszew, lokalne firmy, organizacje i ofiarodawcy prywatni.

Zbiórką funduszy i przygotowaniem ceremonii odsłonięcia zajmował się Komitet Organizacyjny w składzie:
• Prezes Zarządu Wojewódzkiego LOK Poznań ppłk (r) Ryszard Wiliński,
• Dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie Adam Staszak,
• Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie Janusz Lewandowski,
• Prezes koła Polskiego Towarzystwa Historycznego w Pleszewie Janusz Waliszewski,
• D-ca Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty Tomasz Wojtala,
• Harcmistrzyni Związku Drużyn ZHP im. Antoniego Rymarczyka w Pleszewie Sławomira Madalińska.

Patronat nad uroczystościami sprawował Komitet Honorowy:
• Poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak,
• Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski,
• Burmistrz Pleszewa Marian Adamek,
• Proboszcz parafii pw. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela ks. prałat Henryk Szymiec,
• Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Leszek Bierła,
• D-ca 16 Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk ppłk Jarosław Grzesznik.


Fot. R. Czajczyński       

W piątek, 8 września 2017r. w kościele pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela ks. prałat Henryk Szymiec odprawił mszę świętą w intencji poległych oficerów i żołnierzy 70 pp. Na nabożeństwo licznie przybyły  poczty sztandarowe i  kompania wojskowa z 16 Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk. Po mszy odbyła się ceremonia odsłonięcia tablicy na przykościelnym Murze Pamięci. Wartę pełnili żołnierze z Jarocina oraz rekonstruktorzy z Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty w mundurach historycznych. Uroczysty apel poprowadził d-ca grupy rekonstrukcyjnej Tomasz Wojtala. Okolicznościowe przemówienie wygłosił poseł Tomasz Ławniczak.

Odsłonięcia tablicy dokonali: przedstawicielka Rodzin Wojskowych 70 pp Halina Jezierska, zuch Wiktoria Ratajczak z I Pleszewskiej Gromady Zuchowej „Młode Wilki”  oraz poseł Tomasz Ławniczak. Ksiądz Henryk Szymiec poświęcił tablicę, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Jako pierwszy kwiaty złożył d-ca garnizonu jarocińskiego, następnie delegacje powiatu i miasta, komitetu organizacyjnego, związków kombatanckich, organizacji społecznych i politycznych, instytucji i szkół. Odbył się apel pamięci. Na koniec kompania wojskowa oddała salwę honorową.

Po uroczystości w auli Zespołu Szkół Publicznych nr 1 odbyła się sesja popularnonaukowa na temat 70 Pułku Piechoty. Prelegentami byli historycy: Tomasz Ławniczak, Janusz Waliszewski i Dominik Wabiński. Wykładom towarzyszyła wystawa planszowa, prezentująca emblematy wojskowe z okresu Powstania Wielkopolskiego.
     
Dzień wcześniej w Muzeum Regionalnym w Pleszewie otwarto wystawę pamiątek, dokumentów i fotografii pt. „70 Pułk Piechoty”.

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy