WROTA POWIATU PLESZEWSKIEGO - Oficjalny serwis ziemi pleszewskiej
Powrót do strony głównejDodaj do ulubionychUstaw jako startowąSerwis VideoPowiat na FacebookDrukuj tą stronęKontaktKliknij aby powrócić do stylu domyślnegoKliknij aby włączyć styl strony dla osób niedowidzących

Dożynki Powiatowe z zespołem Śląsk

Po sześciu latach Powiatowe Święto Plonów odbyło się ponownie w gminie Gołuchów. Uroczystości zorganizowano w niedzielę, 27 sierpnia 2017 roku.

Honory starostów dożynek pełnili: rolnik Arkadiusz Pływaczyk z Popówka i gospodyni Monika Młynarczyk z Jedlca, a w obowiązkach pomagali im asystenci Marcin Staszak z Kajewa i Monika Skalska z Kościelnej Wsi.

Uroczystości rozpoczęła msza święta dożynkowa w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Gołuchowie. Nabożeństwo dziękczynne za zebrane plony odprawił proboszcz parafii ks. Rafał Rydliński, który poświęcił chleby i wieńce żniwne. Po mszy kolorowy korowód dożynkowy, z pocztami sztandarowymi i kapelą ludową, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Kościelnej Wsi przeszedł na teren gołuchowskiego parku. Na miejsce uroczystości wybrano malowniczą polanę nad rzeczką Ciemną w sąsiedztwie Muzeum Leśnictwa i Zamku Działyńskich.      

Otwarcia dożynek dokonali włodarze powiatu i gminy: Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski i Wójt Gołuchowa Marek Zdunek.    

W roli konferansjerów imprezy wystąpili Alicja Antonowicz i Jarosław Ślusarz.

Obrzęd dożynkowy z przyśpiewkami ludowymi i tańcami przedstawił Zespół Pieśni i Tańca „TURSKO”.

Podczas dożynek ogłoszono wyniki konkursów: witaczy dożynkowych i gminnych wieńców ze zbóż. W konkursie najciekawszych witaczy przydrożnych  I miejsce zajęło sołectwo Kościelna Wieś. Ponadto nagrody specjalne otrzymały wsie Pleszówka i Gołuchów. Z kolei za najpiękniejszy wieniec nagrodzono Radę Sołecką Łęgu z Gminy Czermin. II miejsce zajęło KGW z Sowiny Błotnej, reprezentujące Gminę Pleszew, a III miejsce - Gminna Rada KGW w Gołuchowie. Jury konkursowe wyróżniło dodatkowo wieńce, wykonane przez: Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Mieszkańców Wsi Polskie Olędry (Gmina Dobrzyca), KGW Kolonia Ostrowska - Świerczyna (Gmina Gizałki), KGW z  Kwilenia (Gmina Chocz) oraz KGW z Niniewa (Gmina Chocz).    


Autor zdjęć: Robert Czajczyński 

Z niezapomnianym koncertem wystąpił w Gołuchowie jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów folklorystycznych w Polsce - Zespół Pieśni i Tańca „ŚLĄSK” im. Stanisława Hadyny. Artyści zostali owacyjnie przyjęci przez publiczność. Ich rewię przyjechał podziwiać osobiście Biskup Kaliski Edward Janiak. W programie artystycznym zatytułowanym „Znasz li ten kraj” znalazły się m.in: popularne piosenki „Karolinka”, „Starzyku”, „Szła dzieweczka…” i „Piekła baba chleb”, ludowe tańce podhalańskie i sądeckie, taniec chustkowy oraz polskie tańce narodowe; polonez, mazur, kujawiak, oberek i krakowiak.

Wśród atrakcji dożynek był kiermasz produktów lokalnych, zabawy dla najmłodszych oraz Festiwal Kuchni i Smaków, zorganizowany przez Lokalną Grupę Działania „Wspólnie dla Przyszłości”.  Dla wszystkich uczestników dożynek przygotowano smaczną grochówkę. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Gołuchów upiekły dla gości aż kilkadziesiąt blach placka drożdżowego.

W dożynkach powiatowych w Gołuchowie uczestniczyli także goście z zagranicy: delegacje władz gmin Erkner z Niemiec i Klastor pod Znievom ze Słowacji, niemieckiego powiatu Ammerland, a także 35-osobowa grupa pań z organizacji KreisLandFrauenverband Ammerland / Friesland Süd z Dolnej Saksonii.
 
Ostatnim akcentem imprezy była zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Orion”, która trwała do późnej nocy.          

Dożynki Powiatu Pleszewskiego 2017 w Gołuchowie zostały objete honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Organizatorami dożynek były Gmina Gołuchów i Powiat Pleszewski.

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy